مقاله زیر ترکیب ترجمه ای آزاد از کتاب "منشا سکس" نوشته  Dabhoiwala و نظرات شخصی اینجانب می باشد

 همه ی ما ماخودآگاه به آزادی جنسی اعتقاد داریم. دوست داریم درباره آن صحبت کنیم و با دقت به اخباری که به هر تربیت به آن مربوط می باشد را با " جدیت " پیگیری میکنیم . مخصوصا که این اخبار مربوط به بازیگران و شخصیت های معروف باشد. مثل گلشیفته و علیا ماجده… با این حال هنوز خیلی از ماها در سراسر دنیا با وجود اینکه فکر میکنیم که در کشورهای دیگر نباید سانسور صورت بگیرد با این وجود زن را به عنوان یک " جنس دوم " می شناسیم و زنا دارای مجازات می باشد و فاحشه هنوز دشنام به حساب می آید

در سالهایی نه چندان دور… در قرن 17 میلادی در انگلستان ، آمریکای شمالی و بیشتر نقاط اروپا مجازات زنا اعدام بود. در دنیای غرب روابط جنسی خارج از ازدواج ممنوع محسوب می شد و کلیسا به عنوان یک نهادی که خود را مسئول می دانست انرژی و وقت عمده ی خود را صرف  " کشف " و البته مجازات این چنین جرم هایی می کرد. به طور کلی هسته اصلی کلیسا حول و حوش همین مطلب می چرخید ، اما چطور شد که جامعه ی ما ( غرب ) با چنین فرهنگ سختگیرانه ای این چنین  آزاد اندیش شده است؟

حدود 10 سال قبل وقتی که داشتم برای این موضوع به طور سرسری مطالعه می کردم فکر نمیکردم نتیجه اطلاعاتم اینچنین شود… در واقع اولین نشانه های چنین  تغییرات بزرگی ابتدا در کتاب های ادبی و فلسفی ما و همچنین  " هنر " خود را نشان داد. جین آستن ، استوارت میل و آدام اسمیت کسانی بودند که چنین انقلابی را ناخواسته پایه گذاری کردند. 

 

شاه آنگلوساکسونی انگلیس درست است که زنان را همان گله های گوسفند هدایت و البته تهدید می کرد ، اما قوانین شدیدی هم برای مردان متاهل وضع کرد و مردان زناکار و آنهایی که با خدمتکاران منزل خود زنا میکردند را در شهر می گرداند و اموال آنها را ضبط کرده و گوش و بینی آنها را می برید.، که البته همه این موارد در راستای دیدگاه کلیسا بودد. اما به هر حال در این زمینه فشار بر زنها بیشتر بود ، چرا که تصور بر این بود که آنها قدرت شهوانی بیشتری دارند و عامل گمراهی جوامع می باشند. اینطور شد که در قرون وسطی سوزاندن زنان به جرم فاحشگی و البته به دنبال آن جادوگری به صحنه ای عادی در میادین لندن وبرستول و دیگر شهرهای انگلیس تبدیل شد.

با وجود چنین گذشته ای ، می توان گفت اولین انقلاب جنسی از زمانی شروع شد که پیش فرض های موجود درباره زنان دچار تغییرات اساسی شد، فرضیاتی که زن را از نظر اخلاقی ، بدنی و ذهنی از مرد ضعیفتر فرض می کرد و او را در مقابل وسوسه ها لرزان می یافت همچنان که حوا را اینچنین دیده بود. که باعث می شود دیگران را هم به ورطه سقوط و گناه بیاندازد. متاسفانه در حوالی سالهای 1800 میلادی این موضوع باعث شد تا تفکری دیگر شکل بگیرد، تفکری که می گفت مردان به دنبال فریب زنان و زنان در هر رابطه ی جنسی مورد استفاده هستند. از آن طرف این موضوع توجیه کننده موضوع غیرت (حسادت) مردانه شد.

زنان برای شکستن حصارها برای شروع از نوشتن شروع کردند و این اتفاق در قرن 18 میلادی رخ داد. ساموئل جانسون نویسنده و شاعر مهم قرن 18 میلادی در انگلستان در سال 1750 میلادی نوشت که زنان  با شروع در نوشتن این فکر ضعیفتر بودن و شهوت پرست تر بودن را باطل کردند… شاید این اتفاقی بود که در قرن دهم میلادی در ایران و توسط رابعه دختر کعب به عنوان قدیمی ترین شاعر شناخته شده ی ایرانی زن رخ داده بود… به هر حال نمونه ی معاصر حضور پررنگ زنان در ادبیات دویست سال دیرتر و در اوائل قرن بیستم توسط پروین اعتصامی رخ داد.

همانطور که قبلا هم در این تارنما گفتیم "گویا" به عنوان کسی که سعی کرد تابوی ترسیم پیکره برهنه یزنان را ترسیم کند دچار مشکلات زیادی شد و در واقع او بنیان گذار  چنین سنت های مدرنی شد. آنچه در بالا نوشته شد در واقع تلاشی بود برای نشان دادن اینکه برای غلبه بر بزرگترین هجمه تاریح بشریت که چندین هزار سال طول کشیده است و آن چیزی نیست جز نابرابری بین انسان ها اعم از نابرابری در جنس زن و مرد و یا رنگ و نژاد هنر همیشه نقشی پیشرو ایفا کرده است. حتی در زمانی که جامعه ساز مخالف خود را برای پذیرفتن چنین تغییری اعلام میکند و حتی هنرمند را به صلابه می کشد ، هنرمندان با روحیه حساس خود آنچه در آینده نزدیک خواهد رسید را ترسیم می کنند و حتی در صف اول تابوشکنان قرار می گیرند هر چند که معمولا پس از دستیابی به حقوق که پس از خشونتها و یا اعتراضات وسیع محسوس در برهه های مختلف تاریخی صورت می گیرد دیگر نقش هنرمندان به فراموشی سپرده می شود. اما سوال اصلی این است که چرا با بالا رفتن سرعت انتقال اطلاعات در دنیای خاکی، سرعت پسرفت انسان ها هم بیشتر می شود… به عبارتی شکاف درک معنوی بین انسان های متحجر و انسان های ظاهرا روشنفکر و انسان های واقعا روشنفکر چه نتیجه ای را برای دنیای امروز رقم خواهد زد؟ 

 

 

Advertisements